Papilocare vaginální gel k prevenci a podpůrné léčbě lézí způsobených HPV

 

Infekce lidskými papilomaviry (HPV) je v populaci velmi rozšířená, k jejímu přenosu dochází různými formami mezilidského kontaktu, především pohlavním stykem. Přenos infekce HPV je možné prakticky eliminovat očkováním, ke kterému by mělo dojít ještě před zahájením pohlavní aktivity.

U nevakcinovaných žen se však velmi často setkáváme s otázkou, co dělat s již získanou HPV infekcí. Mnohé ženy s cytologickými změnami na úrovni ASCUS či LSIL nejsou spokojeny s doporučením čekat a přijít ke svému gynekologovi znovu na kontrolu za 3-6 měsíců a chtěly by aktivně ovlivnit svůj zdravotní stav. To se jim může podařit pomocí zdravotnického prostředku Papilocare®.

Papilocare je vaginální gel, který má unikátní složení z přírodních složek, které jsou však vylepšeny moderní technologií. Některé složky jsou tzv. enkapsulovány, tzn jsou schované v lipozomech (niozomech a fytozomech) a díky tomu lépe pronikají do hloubky poševní sliznice a sliznice čípku děložního. Rovněž se tím prodlužuje jejich životnost a doba pozitivního působení ve tkáních.

 

Složení vaginálního gelu Papilocare

Kyselina hyaluronová je zabalená do niozomů a díky svým hydratačním účinkům pomáhá obnovit a udržet pružnost tkání. Díky enkapsulaci se dostane až do hloubky sliznice, vyztuží a zpevní mezibuněčný prostor a díky tomu je velmi ztížen přechod HPV virů z jedné buňky do druhé.

ß-glukany v niozomech podporují přirozenou obranyschopnost sliznice, stimulují lokální imunitu a pomáhají jí v boji proti HPV virům. U některých žen je totiž přirozená obranyschopnost sliznice snížená, imunita neumí rozpoznat buňky infikované HPV viry a tím pádem bojovat proti HPV infekci. A při dlouhotrvající infekci HPV viry potom u těchto žen dochází ke zhoršení nálezu na děložním čípku (horší cytologie, kolposkopie).

Pupečník asijský (Gotu kola, Brahmi) ve fytozomech podporuje imunitu a má hojivé účinky na sliznice.

Outkovka pestrá (coriolus versicolor) je jedna z nejlépe prozkoumaných hub používaných ve východní medicíně. Velmi dobře zlepšuje funkci imunitního systému, stimuluje produkci cytokinů, zvyšuje počet přirozených zabíječů (NK buněk) a tím podporuje vlastní imunitu v boji proti HPV infekci. Pomáhá obnovovat sliznici a hojí poranění na děložním čípku a v pochvě.

Zaderach indický (Neem) má protisvědivé účinky a zároveň zvláčňuje sliznici, čímž podporuje přirozený hojící proces.

BioEcolia® je prebiotikum podporující růst tělu prospěšné bakteriální flóry. U naprosté většiny žen je HPV infekce spojena s narušením správné poševní mikrobioty. Ty správné bakteriální kmeny, které jsou v pochvě potřeba, jsou utlačovány patogenními bakteriálními kmeny. V pochvě pak vzniká nevhodné prostředí, které brání hojivému procesu. Pokud správné bakteriální kmeny dostanou správnou výživu v podobě vhodného probiotika, znovu začnou růst, minimalizují patogenní mikroorganismy, a tím zlepší i slizniční imunitu v pochvě a pH pochvy. Tato podpora správné poševní mikrobioty je důležitá nejen u HPV infekce, ale i u opakovaných a chronických zánětů pochvy. Ty mohou být způsobené různými příčinami, ale léčba je vždy stejná – eliminovat škodlivé mikroorganismy a podpořit rozvoj správné fyziologické mikrobioty.

Aloe vera má hydratační, hojivé a epitel obnovující účinky na sliznici děložního hrdla a pochvy.

Všechny tyto aktivní složky jsou obsaženy v gelu, který přilne ke sliznici děložního hrdla a pochvy a vytvoří na ní tenkou ochrannou vrstvu. Díky ní pak Papilocare působí jako bariéra, která kryje sliznici děložního čípku a pochvy, přispívá k jejímu uzdravení a chrání ji.

 

Proč je důležité, aby se účinné látky dostaly až do hloubky sliznice?

Sliznice na děložním hrdle a v pochvě se neustále obnovuje. Základem pro tvorbu sliznice je bazální vrstva uložená v hloubce, ze které vznikají stále nové buňky. Tyto buňky se pak posunují k povrchu sliznice, čím jsou starší, tím více k povrchu jsou, až nakonec zestárnou natolik, že odumřou a odloupnou se. Pokud je žena nakažena HPV infekcí a HPV viry se dostanou do hloubky až k bazální vrstvě, je velmi problematické se jich zbavit. Nakažené buňky bazální vrstvy se dělí a vznikají z nich nové buňky, ale ty jsou také nakažené HPV virem (HPV virus se rozmnoží spolu s buňkou). Pokud v tomto případě nezačne správně fungovat lokální slizniční imunita a nezačne nakažené buňky ničit, může HPV virus přežívat ve sliznici velmi dlouho a může zda začít způsobovat poruchy svých hostitelských buněk. Proto je velmi důležité, aby přípravek používaný k léčbě slizničního poškození a HPV uměl proniknout až do hloubky sliznice, aby se účinné látky dostaly až k bazální vrstvě. Papilocare toto díky enkapsulaci svých účinných složek umí. Enkapsulace je moderní technologie a je použita pouze u vaginálního gelu Papilocare.

 

Jaké poruchy může HPV virus způsobit?

Existuje mnoho typů HPV virů, jednotlivé typy jsou označeny čísly a dosud bylo objeveno přes 200 různých typů HPV.

Některé typy HPV patří mezi vysoce rizikové (např. typy 16 a 18) a pokud se uchytí ve sliznici a dlouho v ní přežívají, mohou způsobit genetické poruchy svých hostitelských buněk. To se projeví při gynekologickém vyšetření zhoršenou cytologií (cytologie zkoumá buňky z děložního čípku a objeví buňky změněné HPV infekcí) a zhoršenou kolposkopií (lékař prohlédne děložní čípek pod mikroskopem a vidí na něm nehladký, hrbolatý povrch s různými lézemi). Pokud žena nechodí na pravidelné preventivní prohlídky, a nebo pokud je nález zanedbán, může se HPV infekce rozvinout až do rakoviny děložního čípku.

Některé typy HPV patří mezi nízko rizikové. Tyto typy nezpůsobují ve tkáních nádorové změny, často infekce těmito typy HPV proběhne zcela bez příznaků. U některých lidí však mohou způsobit velmi nepříjemné onemocnění a to kondylomata. Jsou to velmi odolné a obtěžující útvary podobné bradavicím, které se nejčastěji vyskytují na zevním pohlavním ústrojí a v okolí konečníku. Velmi obtížně se léčí a způsobují problémy nejen postižené osobě, ale jejich výskyt je problémem i v partnerském soužití. Nejčastěji se kondylomata odstraňují chirurgicky, např. laserem, ale i po tomto zákroku je výhodné lokálně ošetřovat postiženou oblast přípravkem, který je schopen ovlivnit přirozenou imunitu v boji proti HVP nákaze. A v tom právě může pomoci Papilocare gel, který je možno aplikovat na postižená místa. Doporučuje se dlouhodobé používání s natíráním postižené oblasti 2-3x denně.

 

Proč je důležité dodržet doporučenou délku používání?

Pokud žena chodí pravidelně na gynekologické prohlídky, dá se očekávat, že změny na děložním čípku způsobené HPV infekcí se zachytí včas, dříve než dojde přednádorovým změnám. Jak však již bylo popsáno, k obnově děložní sliznice dochází dělením buněk v bazální vrstvě a jejich posunem směrem k povrchu sliznice. K tomu, aby se tělo zcela zbavilo HPV infekce (tzn. buněk infikovaných HPV viry), je třeba, aby se vyléčily buňky bazální vrstvy a tyto zdravé buňky aby vytvořily novou zdravou sliznici na děložním hrdle. To ale nějakou dobu trvá. U každé ženy je to individuální, ale průměrně trvá obnova sliznice na čípku cca 4-6 měsíců. Proto je nutné v používání gelem Papilocare vytrvat, aby byl dosažen maximální efekt léčby.

 

Papilocare po konizaci – kdy, jak a proč?

V případě, že cytologické a kolposkopické změny na děložním čípku kvůli HPV infekci dosáhnout vysokého stupně a lokální terapie by už nestačila, přichází na řadu chirurgické zákroky. Sem patří zejména konizace, tzn. odstranění postižené části čípku. Po tomto zákroku se dá s výhodou využít Papilocare gel k podpoře hojení. Složení Papilocare gelu podporuje hojení děložní sliznice a sliznice na děložním čípku, podporuje obnovu poševní mikrobioty a podporuje lokální slizniční imunitu v boji proti případné perzistující HPV infekci. Zahájení  používání Papilocare gelem po konizaci je vhodné konzultovat s ošetřujícím lékařem. Dávkovač Papilocare gelu je uzpůsoben tak, by se při aplikaci nedotkl děložního čípku, a tudíž je možnost poranění čípku naprosto minimalizováno.

 

Papilocare a vaginální infekce

Zřejmě každá žena v životě prodělala alespoň jednou vaginální infekci. Je to onemocnění velmi nepříjemné a výrazně obtěžující. Může být vyvoláno jak bakteriemi, tak kvasinkami, které se nepřiměřeně přemnoží, změní poševní mikrobiotu, mohou změnit pH v pochvě, ale hlavně je to onemocnění subjektivně velmi nepříjemné (svědění, pálení, obtíže při močení apod.). Léčba vaginální infekce se řídí podle vyvolávající příčiny, tzn. na bakteriální infekci se používají antibiotika, na kvasinkovou infekci antimykotika. Někdy však dokáže být vaginální infekce velmi urputná, a i přes veškerou snahu buď obtíže dlouhodobě přetrvávají, nebo se zas a zas vrací. Po přeléčení základní příčiny antibiotiky nebo antimykotiky lze s výhodou využít k podpoře doléčení vaginální gel Papilocare. Jeho složení pomáhá s normalizací poševní mikrobioty, pomáhá s obnovou zdravé sliznice v pochvě a rovněž podporuje přirozenou slizniční imunitu, což se v boji s jakoukoli infekcí hodí.

 

Papilocare a vaginální suchost

V důsledku hormonálních změn se může u žen objevit suchost vaginální sliznice. Tento nepříjemný stav se vyskytuje zejména u žen po menopauze. Sliznice je tenká, náchylná k prasklinám, někdy i ke krvácení, často se opakují infekce pochvy, ženy trpí bolestmi při pohlavním styku, někdy i nepříjemnými pocity při močení. Vaginální suchost se léčí zejména lokálními přípravky. Jedním z nich je i vaginální gel Papilocare, který díky svému unikátnímu složení zvlhčí sliznici pochvy, pomůže zahojit léze na sliznici, sníží svědění pochvy a pomůže obnovit správnou poševní mikrobiotu.

 

ČTĚTE PEČLIVĚ NÁVOD K POUŽITÍ.

 

redakční článek

Zpět na přehled článků