Ztráta sexuální touhy je u padesátníků varovný signál

Bez testosteronu muži ztrácí formu – v posteli i v životě

Nejen nižší libido a méně ranních erekcí, ale i vyšší sklony k obezitě, únava, nervozita či nespavost trápí nejednoho muže po padesátce. Na vině obvykle není postupující věk ani nadměrná pracovní zátěž. Mohou za to klesající hladiny mužského pohlavního hormonu testosteronu. Jak to ověříte? A lze s tím něco dělat?

Hladina testosteronu začíná klesat už po 30. roce věku, komplikace ale přichází většinou později – po padesátce jimi trpí 20 % mužů. Sexuální a psychické problémy, které kvůli nedostatku hormonů vzniknou, nejsou ale to jediné. Jak upozorňuje MUDr. Libor Zámečník z Urologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice, s úbytkem testosteronu stoupají i rizika cukrovky, vysokého krevního tlaku, srdečně-cévních chorob či osteoporózy.

 

Ohrožený vztah

Říkávalo se, že muži nestárnou a nehrozí jim nic takového, jako je ženský přechod. U mužů opravdu není hormonální změna tak zjevná a rychlá jako u žen. Když se ale pokles testosteronu projeví, není to nic příjemného.  „Muži na nízkou hladinu testosteronu reagují velice podobně jako ženy na nízkou hladinu estrogenu. Bývají citlivější, náladovější a vztahovační, mívají také sklony k depresivním náladám. Vzniká napětí ve vztahu, partnerské rozepře, nedorozumění a komunikační problémy,“ popisuje sexuolog Pavel Turčan.

 

Doplňte hladinu

Jak tyto problémy řešit? Účinný lék může předepsat jen lékař poté, co vyšetřením prokáže nízké hladiny testosteronu. „Pacientům podáváme substituční léčbu, která pravidelně dodává chybějící hormon. To je možné formou tablet, injekčně a nejnověji i formou gelu aplikovaného na kůži,“ říká doktor Záměčník. Je prokázáno, že již po třech měsících léčby gelovou formou substituce muži pociťují zvýšení sexuální touhy, zlepšení erekce, nálady a snížení únavy. „Z dlouhodobějšího hlediska byly prokázány též pozitivní změny v úbytku tělesného tuku, přírůstku svalové hmoty, snížení rizika vzniku metabolického syndromu a zvýšení pevnosti kostí,“ dodává lékař.

Týká se vás nedostatek testosteronu?

Vyplňte dotazník na www.muzveforme.cz. Jeho výsledek napoví, zda je čas navštívit odborníka – urologa či praktického lékaře.

Netouží po vás jako dříve? Možná mu chybí hormony

5 tipů pro partnerky padesátníků

 

Po milování s vámi už téměř netouží a navíc je často protivný a ještě častěji unavený? I když už váš partner oslavil padesátku, neznamená to, že by zbytek života měl vypadat takto. Možná je na vině vážný nedostatek hormonu testosteronu. Máme pro vás několik tipů, jak to řešit.

Pokles hladiny pohlavních hormonů s věkem se netýká jen žen, ale i mužů. I když u nich není tak zjevný a rychlý, může jim způsobit psychické i tělesné problémy. „Každý pátý muž po padesátce trpí výraznějším nedostatkem testosteronu, který nejen že se projevuje řadou obtěžujících příznaků, ale znamená také vyšší riziko závažných onemocnění od srdečně cévních, přes metabolická až po řídnutí kostí,“ říká MUDr. Libor Zámečník z Urologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice a dodává, že naštěstí současná moderní léčba dokáže muže udržet v kondici. A jak v tom můžete pomoci Vy?

 

Promluvte si o sexu

Pokud se váš partner cítí jako nedostatečný milenec, je to pro něj choulostivé téma. Přesto se snažte situaci si vzájemně vyjasnit a promluvte si o možnosti brzké návštěvy praktického lékaře či urologa. Prokázaný nedostatek testosteronu lze léčit jeho pravidelnou náhradou, takzvanou substitucí. Léky existují ve formě tablet, injekcí a nejnověji lze využívat účinnou a komfortní léčbou za pomoci gelu, nanášeného na kůži.

 

Zhodnoťte rizika

Mezi další známky nedostatku testosteronu patří např. únava, snížená výkonnost, ztráta svalové hmoty a vyšší sklon k obezitě. Výjimkou není ani podrážděnost, horší soustředění, nervozita, deprese a nespavost. Pokud chcete ověřit míru rizika nedostatku testosteronu, doporučte partnerovi, ať vyplní dotazník na stránkách www.muzveforme.cz. Výsledky leccos napoví.

 

Začněte se hýbat

Poklesu hladin testosteronu může hodně napomoci špatný životní styl. Naopak pomáhá dostatek pohybu. Pravidelně sportující muži s optimální váhou nemají problémy s nedostatkem hormonu tak často. Vyjděte si na společnou svižnou procházku alespoň třikrát týdně.

 

Stopněte kouření

Kouření je jeden z faktorů, který urychluje pokles hladiny testosteronu a zvyšuje riziko srdečně-cévních onemocnění. Váš partner má proto nejvyšší čas s ním skončit.

 

Nastavte pohodu

Pro udržení muže ve formě je důležitá psychická pohoda a vyhýbání se dlouhodobému stresu. Ani v 50 není pozdě na to změnit zaměstnání. Současná ekonomická situace tomu nahrává.

Padesátníci pozor – ubývají vám hormony!

Máte méně ranních erekcí? Otestujte své hormony

 

Hladina pohlavních hormonů se s věkem snižuje nejen u žen, ale i u mužů, i když u nich pomaleji. Každý 5. muž po padesátce trpí výraznějším nedostatkem testosteronu, který nejen že se projevuje řadou obtěžujících příznaků, ale znamená také vyšší riziko závažných onemocnění. Současná moderní léčba může ale udržet muže ve formě.

Že něco není v pořádku, muže obvykle napadne, když pociťují snížené libido nebo si všimnou, že už nemají zdaleka tolik ranních erekcí. Existuje ale řada dalších příznaků nedostatku testosteronu, které muži i jejich partnerky mylně přisuzují stárnutí nebo pracovnímu přetížení. „Co může chybějící hormon ještě zapříčinit? Například únavu, sníženou výkonnost, ztrátu svalové hmoty a vyšší sklon k obezitě spojený s ukládáním tuku v oblasti břicha. Výjimkou není ani podrážděnost, horší soustředění, nervozita, deprese a nespavost,“ vysvětluje MUDr. Libor Zámečník z Urologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

 

 Zajděte k doktorovi

Mávnout tedy nad zmíněnými signály rukou se nevyplácí. Nejde jen o to, že se kvůli zhoršenému sexuálnímu a psychickému stavu muže začíná bortit jeho partnerský vztah. Jak upozorňuje doktor Zámečník, existují i nebezpečná skrytá rizika poklesu hormonálních hladin. Muži s nedostatkem testosteronu mají vyšší výskyt cukrovky, vysokého krevního tlaku, závažných onemocnění srdce a cév nebo osteoporózy. Ač muži obecně k lékařům nechodí rádi, měli by s příznaky nedostatku testosteronu do ordinace urologa či praktického lékaře vyrazit a nechat si hladinu testosteronu vyšetřit formou krevního testu.

 

 Šetrná gelová pomoc

Účinná léčba nedostatku hormonu testosteronu existuje a probíhá tak, že se hormon do organismu v pravidelných intervalech dodává. Hormonální substituci může lékař pacientovi předepsat ve formě tabletek, injekcí a nejnověji také ve formě šetrného gelu. Ten se nanáší na kůži a přináší úlevu od řady akutních příznaků již po prvních třech měsících užívání. Dlouhodobě snižuje i rizika závažných chorob spojených s nízkými hladinami hormonu.

 

Týká se vás nedostatek testosteronu?

Vyplňte dotazník na www.muzveforme.cz. Jeho výsledek napoví, zda je čas navštívit odborníka – urologa či praktického lékaře. Na těchto stránkách můžete přímo vyhledat kontakt na ordinaci lékaře ze svého regionu, který se na danou problematiku specializuje.

Muž nějak rychle stárne? Možná mu chybí hormony

Vousy jako známka mužnosti? Je to mýtus!

 

Husté vousy, bohaté ochlupení hrudníku ani intenzivní sportování nejsou zárukou dostatečných hladin mužského pohlavního hormonu. Jeho značným úbytkem trpí každý pátý muž po padesátém roce věku. Jen menšina z nich se ale léčí, možná i kvůli mýtům, které o testosteronu panují.

Na možný pokles hormonálních hladin u mužů je třeba myslet, protože tento nedostatek hodně snižuje kvalitu života a znamená pro muže i přímé ohrožení zdraví. „Nedostatek testosteronu provázejí nepříjemné příznaky, od snížení libida až po nespavost a návaly pocení, zároveň se zvyšují zdravotní rizika, například srdečně-cévních onemocnění nebo osteoporózy. Tato situace má řešení, protože existuje účinná terapie formou substituce testosteronu, tedy jeho pravidelného dodávání do organismu,“ říká sexuolog Pavel Turčan. Substituční léčba je u nás dostupná ve formě tablet, injekcí a nejnověji též v dobře účinné formě gelu aplikovaného na kůži.

 

Tři velké mýty

Ve své ordinaci doktor Turčan zjistil tři největší mýty, panující kolem hormonu testosteronu, které mohou způsobovat, že se muži vůbec nedostanou k substituční léčbě. Které to jsou?

  1. Pokud mám na těle poměrně hustý porost ochlupení a dobře mi rostou vousy, mám dostatek testosteronu.

Toto tvrzení platí pouze částečně. Růst vousů a tělesného ochlupení je ovlivněn více faktory a poměrně často se stává, že i muži s dobrým růstem vousů a ochlupení mohou mít nízkou hladinu testosteronu a potřebují pomoc odborníka.

  1. Fyzická aktivita podporuje tvorbu testosteronu, a pokud aktivně sportuji, tento problém se mě týkat nemůže.

Pohybová aktivita opravdu podporuje tvorbu testosteronu, je pravda. Přesto i mnoho profesionálních sportovců trpí nízkou a nedostatečnou hladinou testosteronu. I když bylo tělo schopné se na to v něčem částečně adaptovat, je třeba začít s léčbou.

  1. To, že mám „pár kil navíc“ hladinu testosteronu neovlivňuje.

V tukové tkáni se více tvoří estrogeny, které mohou tvorbu testosteronu brzdit. Při nízké hladině testosteronu jde ovšem hubnutí obtížně. Úprava hladiny testosteronu léky může podpořit růstu svalové hmoty a tedy i rychlejší spalování tuků.

 

Otestujte se

Týká se vás nedostatek testosteronu? Vyplňte dotazník na www.muzveforme.cz.

Jeho výsledek napoví, zda je čas navštívit odborníka – urologa či praktického lékaře.