Porucha erekce, lékařskou terminologií řečeno erektilní dysfunkce, je trvalá neschopnost (která trvá nejméně 6 měsíců) dosáhnout a/nebo udržet dostatečnou erekci pro uspokojivý sexuální styk. Jde o nejčastější sexuální dysfunkci, přesto lékaře navštíví pouze každý desátý postižený.

Erektilní dysfunkce zcela zásadním způsobem negativně zasahuje nejen do kvality života muže (i jeho partnerky), ale může být i prvním signálem daleko závažnějších onemocnění, jejichž projevy se navenek objeví sice později, ale jsou většinou nevratné.

Příčin poruch erekce je celá řada. Patří sem psychické problémy jako strach, stres nebo organické příčiny, kam patří pooperační stavy, nadváha, neléčená vysoká hladina cholesterolu, neléčený vysoký krevní tlak nebo neléčená vysoká hladina krevního cukru. Mezi ostatní faktory, které mohou vést k poruchám erekce je bezesporu kouření, léky, alkohol, drogy, nedostatek pohybu či spánku.

Jak zjistíte, zda jde o psychickou příčinu nebo vážný zdravotní problém?

Pomocí jednoduchého testu erekce. Protože je spontánní spánková erekce nezávislá na psychických příčinách a přímo závislá na vážných organických příčinách, může každý doma velmi jednoduše zjistit svůj problém. Za tímto účelem byl vyvinut a patentován (patent č. 299051) „Test erekce“ – perforovaný proužek papíru, který dotyčný aplikuje před usnutím na svůj neztopořený penis. Pokud byl proužek aplikován správně a ve spánku došlo k spontánní spánkové noční erekci, bude proužek ráno přetržený. V případě, že proužek není opakovaně porušen, může se skutečně jednat o některý ze zdravotních problémů, jako vysoká hladina cholesterolu, vysoký krevní tlak nebo vysoká hladina krevního cukru.

test-erekce
Perforovaný proužek papíru opatřený z jedné strany lepidlem.

Na tiskové konferenci k uvedení testu erekce na trh a jeho přínosu promluvili přední odborníci v lékařských oborech – prof. MUDr. Dalibor Pacík, CSc., přednosta urologické kliniky fakultní nemocnice v Brně, Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc., předseda Sexuologické společnosti České lékařské společnosti 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze, prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA, přednosta III. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze a zároveň předseda České lékařské společnosti JEP.

Nikdo by neměl poruchu erekce přehlížet a testem erekce odhalit pravou příčinu, řešit ji se svým lékařem a zabránit tak dalším možným projevům příčin poruchy erekce, jako je infarkt myokardu, mozková mrtvice nebo další nevratné orgánové poruchy.

Více informací a možnost objednání testu erekce naleznete na stránkách www.testerekce.cz.
Od dubna 2015 je možné koupit test erekce také v každé lékárně v České republice.