Je Vám více než 50 let? Chodíte často na toaletu, zejména v noci? Dochází u Vás k nevysvětlitelnému úbytku váhy? Pociťujete při močení bolest? Objevila se u Vašeho příbuzného rakovina prostaty?
V případě, že jste na některou z těchto otázek odpověděl kladně, čtěte prosím dále a informujte se o tom, čím může být postižena Vaše prostatická žláza.
Co je prostata?
Prostata je malá žláza, jejíž velikost i tvar připomínají vlašský ořech. Nachází se pod močovým měchýřem a obklopuje horní část močové trubice – tj. trubice, která z penisu odvádí moč a semennou tekutinu. Prostata, neboli předstojná žláza, produkuje hustou, čirou tekutinu, která po smíšení se spermatem vytváří semennou tekutinu.
Onemocnění postihující prostatu
Benigní hyperplazie prostaty
Spolu s tím jak muž stárne, dochází ke zvětšování velikosti prostaty, a přestože se jedná o přirozený proces, může přitom docházet k omezování průtoku moči. Zvětšená prostata se označuje jako benigní hyperplazie prostaty (BPH).
Akutní a chronická prostatitida
Jeden z nejčastějších zánětů prostaty představuje chronická prostatitida. Odhaduje se, že chronická prostatitida v určitém okamžiku života postihuje až 35% mužů. Pokud se některá část těla zanítí, zčervená a je horká a bolestivá.
Rakovina prostaty
Rakovina prostaty je onemocnění, které postihuje buňky prostatické žlázy.
Co je to vlastně rakovina? Lidské tělo je tvořené milióny drobounkých buněk, které jsou ještě menší než špendlíková hlavička. Všechny buňky – kromě buněk v našem mozku – mají svůj životní buněčný cyklus; nové buňky vznikají tehdy, když se jedna buňka rozdělí na dvě. Tyto nové buňky jsou potřebné k tomu, aby nahradily ty buňky, které už nefungují a odumírají. U zdravých buněk představují obvykle buněčný růst a dělení pravidelný a dobře kontrolovaný proces. Někdy se ale tento proces vymkne kontrole a buňky se dělí i tehdy, když to není zapotřebí – tedy nad rámec běžného udržování a obnovy tkání – až se vytvoří bulka, která se označuje jako nádor.
Nádory mohou být benigní nebo maligní. Buňky benigního nádoru nemigrují, zvětšující se nádor však může vyvíjet tlak na okolní tkáně a orgány a tak působit řadu komplikací. Maligní nádor se nazývá rakovina.
Co lze očekávat při návštěvě lékaře?
Váš lékař/urolog se Vás zeptá, jaké máte příznaky a může navrhnout provedení krevního testu. Tento krevní test dá lékaři informaci o hladině bílkoviny PSA (prostatický specifický antigen) v krvi. Vysoká hladina PSA, který produkuje prostata, je první známkou, že může být zapotřebí provést další testy. Vysoká hladina PSA může být ovšem způsobena řadou různých příčin, takže na jeho základě nemůžeme vyslovit diagnózu karcinomu prostaty. Lékař může navíc provést fyzikální vyšetření, aby zjistil, zda prostata není zvětšená. Pokud máte vysokou hladinu PSA a tvar prostaty se jeví jako nepravidelný, může být zapotřebí provést další testy.
Jedním z nich je digitální vyšetření prostaty konečníkem (DRV). Během vyšetření vsune lékař prst s navlečenou rukavicí do konečníku a prohmatá prostatu, aby posoudil její tvrdost, potencionální přítomnost bulek nebo abnormálních oblastí. Tento test trvá pouze několik minut.
Kombinace zvýšené hladiny PSA a abnormálního nálezu při DRV bude pravděpodobně znamenat potřebu dalších vyšetření. Mezi běžné vyšetřovací metody patří vyšetření prostaty ultrazvukem a odběr vzorků tkáně biopsií.
Při vyšetření prostaty ultrazvukem se do konečníku zasouvá sonda zhruba o velikosti prstu. Tato sonda vytváří zvukové vlny, které se zaznamenávají a převádějí se na videoobraz nebo na fotografické snímky prostaty.
Biopsie prostaty se provádí pod kontrolou transrektálního ultrazvukového obrazu (pomocí sondy, která se zasouvá do konečníku), jenž navede jemné bioptické jehly skrze stěnu konečníku do částí prostaty, kde byly zjištěny abnormality. Pomocí těchto jehel se odeberou drobné části tkáně.
Váš lékař/urolog je schopen Vám po dokončení diagnózy poskytnout informace o nejvhodnější možnosti léčby. Tato volba však závisí také na věku, rozsahu zvětšení prostaty, stupni obtíží a dalších okolností.
Na rakovinu prostaty zemřou v České republice každý den čtyři muži.
Většina takto závažných onemocnění způsobuje příznaky, ovšem rakovina prostaty žádné příznaky mít nemusí a někdy k jejich objevení dochází až v pokročilejším stádiu.
Proto neváhejte a navštivte svého lékaře co nejdříve.
Zdroj: Adaptace osvětového materiálu Europa UOMO a European Association of Urology „Kontrola prostaty je tak jednoduchá jako kontrola oleje“
Publikováno: 11.2.2015
Partner: