Asistovaná reprodukce neboli umělé oplodnění jsou lékařské metody, které pomáhají párům s početím dítěte. Asistovaná reprodukce se provádí ve specializovaných klinikách a centrech. Mezi nejpoužívanější metody asistované reprodukce patří intrauterinní inseminace (IUI) a in vitro fertilizace (IVF).

Intrauterinní inseminace (IUI) je nejméně invazivní metoda asistované reprodukce, která se zakládá na přirozené schopnosti spermií oplodnit vajíčko. Je to ambulantní výkon, během kterého se pomocí katetru zavedou spermie přímo do dělohy. Metoda IUI nevyžaduje celkovou anestezii a je zcela bezbolestná.(1)

Metoda IVF (neboli in vitro fertilizace) je jedna ze základních metod asistované reprodukce, která se používá při léčbě neplodnosti. Princip spočívá v oplodnění vajíčka partnerky spermií partnera mimo tělo neboli in vitro. Metoda IVF dosud patří k nejefektivnějším způsobům léčby neplodnosti. Vhodnost léčby právě touto metodou posoudí lékař po vstupní konzultaci.(1)

Efektivita IVF velmi závisí na věku žen, respektive na stáří vajíček. U žen do 35 let se uvádí úspěšnost IVF 19,9 % porodů, nad 35 do 39 let 13,8 % a nad 40 let 3,9 %. Pokud žena plánuje mateřství v pozdějším věku, je vhodné si nechat vajíčka zamrazit co nejdříve. Celkovou úspěšnost asistované reprodukce lze zvýšit opakováním jednotlivých cyklů. Po prvním pokusu porodí dítě jedna ze tří žen. Při druhém pokusu se šance zvyšuje a otěhotní každá druhá žena. (1)

Ze zdravotního pojištění (48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění) jsou zdravotní služby související s umělým oplodněním metodou IVF hrazeny ženám s oboustrannou neprůchodností vejcovodů ve věku od 18 let do dne dosažení 40. roku věku, ostatním ženám ve věku od 22 let do dne dosažení 40. roku věku, nejvíce třikrát za život, nebo bylo-li v prvních dvou případech přeneseno do pohlavních orgánů ženy nejvýše 1 lidské embryo vzniklé oplodněním vajíčka spermií mimo tělo ženy, čtyřikrát za život.

Reference:
1. Metody asistované reprodukce: která je pro vás vhodná? Vzdělávací blog kliniky PFC [online]. Dostupné online ZDE

Reprodukční medicína pomáhá při problémech s plodností

Prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.

Od 70. let 20. století lidstvo postupně získává stále účinnější nástroje pro pomoc párům s poruchou plodnosti, ať už se jedná o asistovanou reprodukci nebo IVF v širším slova smyslu. Jak tato léčba probíhá? …

… více ZDE

Neplodných párů přibývá, problémy s početím má přibližně čtvrtina

Praha – Přibývá párů, které se v České republice neúspěšně pokouší o početí dítěte. Podle ředitele kliniky reprodukční medicíny a gynekologie Zlín Davida Rumpíka jde nyní přibližně o čtvrtinu. Nejčastějšími příčinami neplodnosti je nezdravý životní styl, odkládání prvního mateřství, telekomunikační smog a stres. Páry mohou vyhledat odbornou pomoc na jedné z padesáti klinik asistované reprodukce, které se v tuzemsku nachází. To ale ještě před několika lety nebylo běžnou praxí, řekl Rumpík ČTK. …

… více ZDE

Mužské zlozvyky, kterými je ohrožena jejich plodnost

Podle statistik má problémy s početím stále více párů. Taky usilujete o miminko, ale nějak se vám nedaří? Partnerovy běžné denní návyk napoví, jestli vůbec máte šanci! …

… více ZDE

Nemůžete otěhotnět? Možná za to může syndrom PCOS

Toužíte po miminku a už delší dobu se nedaří? Problémů a příčin může být mnoho, jak na straně vaší, tak i partnera. Samozřejmě musíte podstoupit podrobné lékařské vyšetření. Ne všechno lze odhalit jen pomocí základní preventivní prohlídky a je tedy potřeba udělat podrobnější testy. …

… více ZDE

Vakcíny Moderna nezpůsobují rakovinu a neplodnost. Řetězovými e-maily se opět šíří už vyvrácený hoax

„Zázračná vakcína od Moderny“. Takový předmět nese řetězový e-mail, který se opět začíná šířit virtuálními schránkami. V příloze obsahuje video, ve kterém mužský hlas vysvětluje, že vakcína proti koronaviru společnosti Moderna obsahuje „nebezpečnou látku“ SM-102. Jde ale už o vyvrácený hoax, zmiňovaná bezpečnostní zpráva se ve skutečnosti vztahovala k roztoku chloroformu, který ale součástí vakcín nikdy nebyl. …

… více ZDE

Vědecký tým pod českým vedením objevil nový protein na vajíčku. Mohl by ovlivnit léčbu neplodnosti

Mezinárodní vědecký tým pod českým vedením objevil nový protein. V budoucnu by mohl ovlivnit léčbu neplodnosti. Nachází se na povrchu vajíčka a hraje klíčovou roli při průniku spermií. …

… více ZDE

Nehledejte problém u reprodukčních orgánů, problém s otěhotněním může mít na vině i imunita

Už dlouho se snažíte o dítě, ale stále se vám nedaří otěhotnět nebo miminko donosit? Na vině nemusí být jen nekvalitní spermie, porucha ovulace, vysoký věk nebo nezdravý životní styl, což jsou nejčastější příčiny. Nepřítelem mateřství může být i vaše nebo partnerova imunita. A nutně nemusí jít jen o to, že by byla špatná. I opak může ztěžovat početí. …

… více ZDE

Plodnost mužů zhoršují plasty, paracetamol a dioxiny, zjistila studie

Na zhoršení kvality spermatu a poklesu mužské plodnosti se z běžných látek nejvíce podepisují plasty, dioxiny a paracetamol, který je běžnou součástí léků proti bolesti. Zjistila to nová studie vědců z univerzit v Londýně a Kodani, která vyšla v časopise Environment International. Pokles plodnosti podle autorů naznačuje úzkou vazbu mezi lidským zdravím a kvalitou životního prostředí v širokém smyslu slova, napsal list Le Figaro. …

… více ZDE

Úspěšnost asistované reprodukce celosvětově stagnuje, páry začínají s léčbou neplodnosti pozdě

V každé školní třídě je průměrně jedno dítě, které přišlo na svět takzvaně ze zkumavky. Přesto úspěšnost asistované reprodukce celosvětově stagnuje – i přes využití moderních technologií včetně umělé inteligence. Důvodem je fakt, že páry se začínají pro neplodnost léčit pozdě, často až krátce před čtyřicítkou. …

… více ZDE

Umělé oplodnění: Co všechno dokáže zvýšit šance na úspěch?

Své o tom dobře ví každá žena, která si touto nepříjemnou zkušeností prošla. Když se delší dobu nedaří počít miminko, jde samozřejmě o obrovský stres a psychika dostává zabrat. Proto je dobré vědět, že dnešní reprodukční medicína umí většině párů, které bojují s neplodností, pomoci. S čím vším si dokážou poradit moderní lékařské metody? Prozradíme. …

… více ZDE

Umělé oplodnění (IVF)

Státní zdravotní ústav

Pokud se partnerským párům nedaří otěhotnět přirozenou cestou, přestože se o to pokouší déle než rok, lékař jim doporučí absolvovat vyšetření neplodnosti. V tuto chvíli se ještě nemusí jednat o tělesnou překážku nebo problém. Může se stát, že i podrobná vyšetření neodhalí žádnou příčinu a páru pomůže uklidnění, že problém nemají. …

… více ZDE

Asistovaná reprodukce: Největší mýty

Státní zdravotní ústav

České páry stále častěji odkládají založení rodiny, a proto není ničím výjimečným, že dnešní věk rodiček často převyšuje třicítku. Povědomí o plodnosti má přitom jen zlomek z nich. Asistovaná reprodukce neboli IVF je navíc stále opředena mnoha mýty. …

… více ZDE

Kdy vám asistovanou reprodukci uhradí stát a kdy komerční pojišťovny?

Když se početí nedaří standardní cestou, přichází jako další možnost v úvahu asistovaná reprodukce. Podle zákona na ni mají některé ženy nárok ze zdravotního pojištění. A někdy se pro případ asistované reprodukce můžete i pojistit.. …

… více ZDE

JAK SNADNĚJI OTĚHOTNĚT

Otěhotnění se může zdát jako něco naprosto přirozeného a snadno dosažitelného. Někdy se ale nemusí ani po delším snažení zadařit. Na každou ženu může v rámci rad, jak otěhotnět, platit zcela jiné doporučení. Pojďme se podívat na tipy, které by vám měly na cestě za potomkem pomoci. …

… více ZDE

Asistovaná reprodukce

Asistovaná reprodukce je metoda, která pomáhá s početím párům, kterým se nedaří počít přirozenou cestou. Existuje několik způsobů, jak pomoci neplodným párům s reprodukcí. Těmto metodám se podrobně věnujeme v jiném článku. Koho se tedy metody asistované reprodukce týkají? …

… více ZDE

3 chytré rady, jak podpořit plodnost

Snažíte se otěhotnět a nedaří se Vám to? Nebo jen přemýšlíte, že se blíží čas založit rodinu? Možná, že právě vám pomůžou bylinky a pár našich rad, jak přirozenou cestou podpořit zdravou plodnost. Věřte, v životě není nic náhoda! …

… více ZDE

STO OBJEVŮ: Edwards přinesl s asistovanou reprodukcí štěstí mnoha rodičům

Neplodné páry měly po staletí smůlu. Dokud se v roce 1978 neobjevila asistovaná reprodukce. Od té doby se z narození potomků těšily miliony dříve nešťastných lidí. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend. …

… více ZDE

Páry se už covidu nebojí, umělé početí neodkládají

Ženy a jejich partneři se přestali bát vlivu covidu na početí a už umělé početí neodkládají. Pocítily to české reprodukční kliniky, kterým narostla domácí klientela, a nahradila tak úbytek té zahraniční. …

… více ZDE

Příznaky, které vás mohou včas upozornit na poruchy plodnosti

Dana Sokolová

Rizika spjatá s plodností si začíná uvědomovat stále více mladých lidí, mnozí z nich i v okamžiku, kdy ještě nemají žádné problémy. Řeší, jak na tom se svou plodností jsou a do jaké míry si mohou dovolit odkládat početí dítěte na později.

… více ZDE

Vždyť jsem zdravá! Pět nejčastějších důvodů, proč nemůžete otěhotnět!

Simona Procházková

Většina příčin neplodnosti bývá skrytá a dlouhé roky o nich nemusíte mít sebemenší tušení. Pak si jednoho dne naplánujete, že začnete „pracovat“ na potomkovi, a …

… více ZDE

9 důvodů, proč se vám nedaří otěhotnět

Michaela Karavarakis

S partnerem jste se rozhodli, že přišel ten správný čas. Přestala jste používat antikoncepci, a i když to nijak nehrotíte, s přibývajícím časem vítáte každou další menstruaci se stupňující se frustrací. Příroda má o vašem správném čase evidentně jinou představu. V čem může být problém? …

… více ZDE